Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.
مطالب تجربیات شخصی ویژوال افکت چیست ؟
PROPERSIA-BABAK_JAFARGHOLIAN
بابک جعفرقلیان
مدیر فنی ProPersia
طراح برند و مشاور تبلیغات
WHATS-VFX
سلام و عرض ادب
بیشتر دوستان با کلمه VFX یا ویژوال افکت آشنایی کامل دارند اما بی مناسبت ندیدم تا در ابتدای شروع کار وب سایت، کلیاتی در این خصوص مطرح کنم تا عزیزانی که شاید در ابتدای راه هستند دید جامع تری نسبت به این هنر پیدا کنند.
VFX یا جلوه های بصری همانگونه که از نامش پیداست برای ایجاد جلوه ها یا اتفاقات تصویری بر مبنای یک یا چند ایده یا سناریوی از قبل تعیین شده بکار می رود.
بر خلاف تصور بیشتر دوستان، ویژوال افکت صرفا برای تولید اتفاقات عجیب و غریب یا اکشن های پر حادثه بکار نمی رود و می تواند در مواردی بسیار ساده اما دقیق از قبیل اعمال حال و هوای قدیمی، گرم و سرد کردن فضای تصویر تا مواردی بسیار پیچیده نظیر شبیه سازی انفجار، سیل، گودزیلا، هیولا و ... مورد استفاده قرار گیرد.
PROPERSIA-VFX-1
در بسیاری از موارد اوج کار حرفه ای Visual Effect این است که اتفاقات نامعقول یا غیر عادی آنچنان در بدنه تصاویر اصلی قرار گیرند که مخاطب عام حتی یک لحظه به غیر عادی بودن آنها شک نکند و این اتفاقات را به عنوان یک واقعیت قبول کند. در این زمینه می توان به فیلم بی نظیر benjamin button اشاره کرد که صد البته در جلوه های ویژه، جایزه اسکار را نیز نصیب خود ساخت. شخصا VFX این فیلم را جزو بهترین های جلوه های بصری می دانم.
PROPERSIA-VFX-2
در این فیلم نه انفجارات خاصی رخ می دهد و نه مانند فیلم 2012 جهان به یکباره دستخوش تغییرات ناگهانی می گردد. اما اتفاقی که چشم همگان را خیره نگه می دارد این است که یک انسان پیر به دنیا می آید و در آخر عمر بصورت یک نوزاد از دنیا می رود. برد پیت در نقش بنجامین با همان صورت و با همان ترکیب عضلات در رده های مختلف سنی به تصویر کشیده می شود.
این فیلم در حالی برنده جایزه شد که رقیب سرسختی بنام Dark Knight (یا همان بتمن) با صحنه های بسیار جذاب و حیرت آور در کنارش حضور داشت.
استفاده از جلوه های بصری بصورت دقیق و قابل باور و هماهنگ با ریتم حرکتی تصاویر مادر، کاری بسیار حرفه ای و قابل ستایش است آنگونه که بسیاری از فیلم ها و ویدئو کلیپ های مطرح امروز بدون استفاده از این تکنیک ها حرفی برای گفتن نداشته یا حداقل امکان تولید دقیق بر مبنای سناریوهای نوشته شده فراهم نمی شد. بهمین دلیل این هنر در کل دنیا جایگاه ویژه ای داشته و مبالغ دستمزدهای قابل توجهی نیز در این زمینه پرداخت می گردد. در کشور ما نیز این فرآیند بیشتر در زمینه تبلیغات کاربری داشته اما ایران هم رو به پیشرفت است و به مرور ساخت فیلم هایی با استفاده از VFX جای خود را پیدا خواهند کرد. از این دست می توان به فیلم ملک سلیمان اشاره نمود که با اینکه حرکت جدیدی را در این کشور شروع کرده اما به لحاظ جلوه های بصری مطمئنا می توانست بهتر باشد.(چه حیف که جلوه های بصری این فیلم را یک فرد غیر ایرانی بعهده گرفته است)
آقای لئولو به خاطر طراحی جلوه های ویژه ی «ببر خیزان اژدهای پنهان» نامزد دریافت جایزه اسکار بوده است. اما بنظر نمی رسد در این فیلم از همه توانش بهره گرفته باشد.
البته در تولید اجزای ویژوال افکت، عناصری مانند امکانات، بودجه و زمان و البته تجربه کارگردان و عوامل، نقش حیاتی خواهند داشت.
PROPERSIA-VFX-3
بیشتر دوستان بر این باورند که با یاد گیری یک نرم افزار مانند 3Ds Max یا مایا یا افترافکت قابلیت ایجاد VFX قابل توجهی را خواهند داشت اما حقیقت اینجاست که برای تسلط کامل بر موضوع ویژوال افکت اشراف بر مجموعه ای از فرآیندهای سینمایی، تلویزیونی، تصویری و نرم افزاری نیاز خواهد بود.
در بسیاری از موارد تولید جلوه های بصری دیجیتالی، یک تیم با توانمندیهای گوناگون به رهبری یک مدیر با تسلط بر تمامی موارد با هم همکاری می نمایند که البته پرداخت چنین هزینه هایی بیشتر از عهده فیلم های هالیوودی بر خواهد آمد. اما گرایش بنده در این نوشته بیشتر بر محوریت تبدیل شدن دوستان به یک مدیر جلوه های بصری است و نه یک جزئی از یک تیم جلوه های ویژه.
بطور کلی برای تبدیل شدن به یک MASTER در جلوه های بصری حداقل هایی وجود خواهد داشت که در زیر به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد:
آشنایی با گرافیک تصویری و حرکتی
شناخت ترکیب بندیها و تقسیم بندیهای فضایی، رنگ ها و ارتباطات تصویری همه و همه باعث ارتقای سطح یک VFX کار خواهد شد. درک درست از ترکیبات صحنه، قطعا کمک بزرگی به یک طراح جلوه های بصری خواهد نمود.

آشنایی با نورپردازی:
شناخت و درک صحیح از نور و نورپردازی اساسا عنصر لاینفک طراحی VFX است. نورپردازی برای ایجاد یک فضای رویایی با نورپردازی برای تولید یک صحنه وحشت آور کاملا متفاوت خواهد بود. یا تصور کنید کاراکتری بعدا به یک تصویر زمینه اضافه می شود اگر نور تابیده شده بر کاراکتر از نور اعمال شده به تصویر زمینه تبعیت نکند قطعا مخاطب به نادرستی و عاریه بودن تصاویر پی خواهد برد. در تصویر زیر صحنه منتخبی از فیلم سفرهای گالیور با نگرش همین موضوع و اصلاح آن به تصویر کشیده شده است.
PROPERSIA-VFX-6-1
PROPERSIA-VFX-6-2
PROPERSIA-VFX-6-1
PROPERSIA-VFX-6-2


آشنایی با دوربین و تجهیزات حرکتی
طیف رنگی دوربین، لنزهای مورد استفاده و شناخت حرکات دوربین، هر یک دنیایی برای خود دارند. لنزهای مختلف خطوط صحنه را بگونه های مختلف به تصویر می کشند و پرسپکتیوهای مختلفی را ایجاد می کنند برای هماهنگی تمام عیار جلوه های بصری با تصاویر مادر شناخت صحیح پرسپکتیو و معانی حرکتی دوربین، به واقع مهم و قابل تامل خواهد بود.
PROPERSIA-VFX-4
تصویر بالا تبعیت کاراکتر سه بعدی گرگ را از لحاظ پرسپکتیو، رنگ و حال و هوای فیلم (سرد) و مقدار WIDE شدن صورت گرگ هنگام نزدیک شدن به لنز دوربین را به خوبی نشان می دهد.

آشنایی با روش کارکرد تکنیک های ویدئویی و سینمایی
چگونگی کارکرد پرده های کروماکی (سبز و آبی)، نحوه اعمال حرکت های مختلف صحنه با جک های هیدرولیک، ماکت ها، دکورها، گریم ها و ... تکنیک های مختلفی را به همراه دارند و هر روز در حال پیشرفتند. استفاده از این تکنیک ها در حین فیلمبرداری با نظارت طراح افکت های بصری یک امر مرسوم است. اطلاعات کافی از این موارد و اعمال راهکارهای صحیح سبب کاهش زمان و درستی جلوه ها در مرحله های بعد از فیلمبرداری خواهد شد. تصویر زیر نمونه استفاده از پرده سبز را به تصویر می کشد.
PROPERSIA-VFX-5-1
PROPERSIA-VFX-5-2
PROPERSIA-VFX-5-3


تسلط بر نرم افزارهای طراحی دو بعدی پیکسلی
PhotoShop و تنها فتوشاپ. شاید بسیاری از دوستان تعجب کنند که بسیاری از جلوه های تصویری اعمال شده در فیلم ها تنها یک تصویر ثابت اما کاملا منطبق بر شرایط صحنه است. فتوشاپ از نظر من قدرتمندترین نرم افزار در زمینه گرافیک پیکسلی غیر متحرک بحساب می آید. اضافه نمودن جزئیات مختلف غیر حرکتی به صحنه با این نرم افزار به راحتی ممکن خواهد بود.
MAX-1
MAX-2
MAX-1
MAX-2

تصویر بالا اضافه نمودن یک تصویر کاملا دو بعدی شهر را به زمینه فیلم نشان می دهد. مطمئنا برای تطابق هر چه بهتر تصویر با فیلم باید با نرم افزاری نظیر فتوشاپ، ساخت و سازهایی صورت گیرد.

نرم افزارهای گرافیک برداری Vector
نرم افزارهایی مانند Adobe Illustrator، Corel و Freehand جزو نرم افزارهای شناخته شده در کشور ما هستند. شخصا Adobe Illustrator را به بقیه ترجیح می دهم و دلیل این امر وجود کلیدهای میانبر مشابه با بقیه محصولات Adobe و راحتی انتقال فایل ها بین نرم افزارهای مختلف این کمپانی است. طرح های وکتوری (برداری) از کارکردی کم رنگ در طراحی جلوه های بصری برخوردارند اما در هنگام حضور معمولا نقطه عطف دید مخاطب به حساب می آیند. وکتورها می توانند بصورت یک لوگوی ساده در صحنه حاظر شوند و یا حتی می توانند با ترکیبات مختلف، ساختار کلی یک تیزر تبلیغاتی را تشکیل دهند. استفاده از وکتورها به صورت ساختار اصلی معمولا در کلیپ های فانتزی صورت می گیرد که در صورت استفاده بجا با یک سناریوی قوی کارهای منحصر به فردی را نیز به ارمغان خواهند آورد.

تسلط بر نرم افزارهای سه بعدی
تسلط بر حداقل یک نرم افزار سه بعدی ساز مانند 3Dsmax یا مایا یا Cinema4D می تواند برای شروع گزینه خوبی باشد اما حقیقتا یک VFX کار حرفه ای معمولا بر مجموعه ای از نرم افزارهای سه بعدی تسلط دارد. به عنوان مثال مجموعه ای مانند: 3Dsmax،Maya و Zbrush .
استفاده از این مجموعه به این صورت خواهد بود که به عنوان مثال ابتدا یک طرح اولیه برای یک کاراکتر با دست طراحی می شود سپس با استفاده از نرم افزار فتوشاپ مورد اصلاح قرار می گیرد، با نرم افزار 3Dsmax مدل سه بعدی آن به صورت کلی ساخته می شود و در نرم افزار Zbrush جزئیات بیشتری نظیر بافت ها و عضلات به مدل اضافه می گردد و دست آخر در Maya مدل ساخته شده انیمه و به حرکت در می آید.
دلیل استفاده از یک چنین مجموعه نرم افزاری، قابلیت های منحصر به فرد هر یک از این نرم افزارهاست. بسیاری از ساخت و سازها می تواند در یک نرم افزار مانند مایا به تنهایی صورت پذیرد اما در بساری از موارد استفاده از قابلیت ها و راحتی کار در نرم افزاری دیگر چه به لحاظ کیفیت و چه به لحاظ صرفه جویی در زمان امری منطقی و بدیهی است.

استفاده از نرم افزارهای 2.5 بعدی
افتر افکت After Effects به عنوان یک نرم افزار شاخص در این زمینه نرم افزاری شناخته شده است. علاوه بر افتر افکت نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارند اما شخصا به دلیل وجود آموزش های گوناگون و تنوع پلاگین های مختلف برای کارکرد هر چه بیشتر، تمایل به این نرم افزار داشته، دارم و خواهم داشت.
نرم افزارهای 2.5 بعدی نرم افزارهایی بر محوریت کارکرد دو بعدی اما با قابلیت های سه بعدی هستند. بدین معنی که ساخت یک مدل تمام و کمال 3D در این نرم افزارها تقریبا غیر ممکن است اما می توان مدل های سه بعدی را در این نرم افزار وارد و در یک فضای ترکیبی از عناصر دو بعدی (مانند عکس و فیلم) و سه بعدی به حرکت درآورد.
این دسته از نرم افزارها علاوه بر امکان ساخت و تولید جلوه های بصری گوناگون، خصوصیت بسیار مهم دیگری نیز دارند. این نرم افزارها به عنوان ترکیب کننده Composer محسوب می شوند. بدینگونه که مجموعه ای از فیلم ها، عکس ها، وکتورها، افکت ها، عناصر سه بعدی و حرکات دو و سه بعدی را می توان با اعمال افکت های صوتی و موسیقی متن در این نرم افزارها ترکیب کرد و در نهایت به صورت یک فیلم واحد از آنها خروجی گرفت. گذشته از اینها بسیاری از اتفاقات را که شاید در نرم افزارهای سه بعدی با صرف زمان زیاد قادر به ایجاد آنها هستیم در نرم افزاری مانند افتر افکت به زیبایی و با صرف حداقل زمان قابل تولیدند. بدون کوچکترین مبالغه ای یک VFX کار بدون تسلط بر حداقل یکی از این نرم افزارها، VFX کار محسوب نمی شود. به جرات می توان گفت یادگیری تمام و کمال این دسته از نرم افزارها خود نصف راه تبدیل شدن به یک طراح وِیژوال افکت محسوب می شود.

آشنایی با تدوین و نرم افزارهای مرتبط
اصولا در تولید یک فیلم بلند افکت گذاری، تدوین، صداگذاری، ساخت موسیقی و ... را افراد مختلفی به عهده دارند اما به دلیل وجود سکانس های مختلف از یک اتفاق VFX، آشنایی طراح جلوه های بصری با علم تدوین و نرم افرارهای آن کمک بسیار زیادی در هر چه بهتر اعمال کردن افکت ها و روابط بین آنها در سکانس های مختلف خواهد نمود.
از همه مهمتر، اینجا ایران است با شرایط منحصر به فرد خود. واقعیت ها در کشور ما با حقایق سینمایی یا تبلیغاتی در کشورهای دیگر قابل مقایسه نیست. اینجا صرفه اقتصادی در تولید هر چیزی با این است که یک نفر یا چند کار انجام دهد یا همه کارها را. در صورتی که شما تولید کننده محصولات تبلیغاتی باشید به خوبی می دانید که بودجه های در نظر گرفته شده برای ساخت یک مجموعه تیزر کفاف فیلمبرداری خوب آن را هم نخواهد داد چه برسد به اینکه برای تولید یک تیزر 30 ثانیه ای از یک لشکر متخصص بهرمند شوید. پس به اجبار باید تا حد امکان از دوستانی استفاده کرد که قابلیت انجام چندین کار را به صورت همزمان دارا می باشند و بدیهی است که یک ویژوال افکت کار مسلط به فرآیند تدوین و صداگذاری فردی قابل توجه خواهد بود.

قابلیت های مختلف برای یک طراح جلوه های بصری یک امتیاز است. هرچه دایره اطلاعات و توانمندیهای یک VFX کار بالاتر باشد امکان تولید ایده های پیچیده تر بیشتر خواهد شد. بسیاری از دوستان کارگردان در مقابل این تکنیک ها و تکنولوژی ها جبهه می گیرند و با شعارهایی نظیر علاقمندی به ساختارهای کلاسیک و ضربه زدن به ماهیت اصلی فیلم، از ایجاد این تکنیک ها گریزانند.
بنده بر این باورم این دسته از عزیزان با این جملات سعی در سرپوش نهادن بر عدم توانایی های خود دارند. VFX یا جلوه های بصری، همانگونه که قبلا اشاره کردم صرفا تولید گودزیلا، گوریل و هیولا نیست بلکه امکان ایجاد اتفاقاتی است که در راستای هر چه بهتر نمایش دادن داستان و ایده های نهفته در فیلمنامه دارد و استفاده بجا از آنها بار ارزشی چندین باره را برای یک فیلم به ارمغان خواهد آورد.
در مطالب بعدی نشان خواهیم داد که چگونه فیلم هایی با ظاهری کلاسیک، با چه ظرافتی از VFX استفاده کرده و عیار محصول خود را چندین باره ساخته اند.

نظرات 

 
+1 ایوب جمعه 12 اسفند 1390 ، ساعت 10:26
سلام تشکر میکنم از مطالب خوبتون
خیلی مفید بود
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+4 حسین جمعه 26 اسفند 1390 ، ساعت 18:16
فیلم حضرت سلیمان که جلوه های ویژه اش کار چینی هاست چه افتخاری دارد. به نظر من تهران 1500 شایسته تره چون حداقل تماما ساخت ایرانی ها است.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 12345 دوشنبه 17 شهریور 1393 ، ساعت 21:52
ببخشید حسین آقا.قابل توجهتون باید بگم تهران 1500 انیمیشن هست.فیلم ملک سلیمان فیلم سینماییه.پس زمین تا آسمون فرق دارن اینا باهم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 سید حسین ایزدی چهارشنبه 06 ارديبهشت 1391 ، ساعت 17:54
سلام
میخواستم بگم گذشته از چینی بودنش اصلا چیزی نداشت که تو ایران نشه انجامش داد.
خود ما ((یعنی من و دادشم)) تو همون سال نامزد جلوه شدیم با فیلم شب واقعه که دو نفره به اونجا رسوندیمش در عرض 3 ماه با اون همه simulat آتیش و پارچه چند لایه ی زن شعله ور.
خودم اصلا از کارم راضی نیستم البلت هم امکانات کم بود هم زمان هم نیرو ولی تو همون دوره داروان گفتن شب واقع نسبت به ایرانی بودنش از ملک سلیمان خیلی بهتره وقتی خودم هم فیلم ملک سلیمان رو دیدم خندم گرفت با اون همه امکانات و نیرو و زمان چنین گندی رو فیلم زدند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 بهاره سه شنبه 12 ارديبهشت 1391 ، ساعت 21:59
سلام دوست عزیز...
از مطالب مفید و خوبتون ممنون
استفاده کردم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 ناصر915 شنبه 10 تیر 1391 ، ساعت 00:43
لطفا از اطلاعاتی از همین دست بیشتر باشه .من دوره های انجمن سینمای جوان رو میگذرونم امااطلاعاتم از بیشتر استادام بیشتره چون هر شب از طریق اینترنت چیزای فراتر از اموزش اینطور جاهارو یاد میگیرم زیر سایه ی سایتای از همین دست که توسط اساتید دلسوز سینما پایه گذاری میشه.بازم تشکر
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 امیر حسین سه شنبه 09 آبان 1391 ، ساعت 09:42
من تازه با وب سایت شما آشنا شدم و دارم از خوشحالی کیف می کنم.
امیدوارم موفق باشید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 امینG900 دوشنبه 15 آبان 1391 ، ساعت 22:55
سلام.ممنون ازمطالب مفیدتون.یه سوال داشتم این ترتیل های تصویری قرآن که درآن آیه های قرآن به صورت درشت همراه بامعنی ظاهرمیشوندوباصد ای یک قاری مشهورهم پخش میشود،باچه نرم افزاری ساخته می شوند؟(اکثراهم ازشبکه قرآن پخش میشوند).ممنون.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 بابک جعفرقلیان سه شنبه 16 آبان 1391 ، ساعت 02:28
عرض ادب خدمت شما
متاسفانه بنده در این زمینه اطلاعی ندارم.
عذرخواهی می کنم و آرزوی موفقیت برای شما.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 اسلام ارمز چهارشنبه 27 دی 1391 ، ساعت 03:32
نقل قول از امینG900:
سلام.ممنون ازمطالب مفیدتون.یه سوال داشتم این ترتیل های تصویری قرآن که درآن آیه های قرآن به صورت درشت همراه بامعنی ظاهرمیشوندوباصدای یک قاری مشهورهم پخش میشود،باچه نرم افزاری ساخته می شوند؟(اکثراهم ازشبکه قرآن پخش میشوند).ممنون.

دوست خوبم سلام .۸۰ در صد آنها با افتر افکت ساخته میشن.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 بابک جعفرقلیان چهارشنبه 27 دی 1391 ، ساعت 06:28
مرسی از اینکه به این سوال پاسخ دادید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 arminb70 پنجشنبه 25 آبان 1391 ، ساعت 15:07
سلام خدمت استادو دوست عزیزم اقای جعفرقلیان.
مقاله مفید شما رو مطالعه کردم و استفاده بردم. از دادن اطلاعات و اموزه هایی در این باره کمال قدرددانی را از شما دارم.
در مطلبی که ارائه فرمودید برای اشنایی دوستان با مبحث ویژوال افکت یک سری فرایندی را توضیح دادید ، از جمله ساخت یک کارکتر یا ابجکتی برای معنادادن بیک صحنه و سکانس و نورپردازی سکانسها و ترکیب تصاویر . در کشور ما اطلاع داشتن افرادی که در این زمینه ها فعالیت می کنند بسیار کم است و همین باعث شده که فرایند تولید یک فیلم در ایران به این گونه شکل بگیره . در ایران بیشتر فرادی که تو این سبک ها کار میکنند دنبال علاقه و اون چیزی هستند که قبلا دوست دارن نه اون چیزی که از انها یک مستر بسازد . افراد با تجربه و با اطلاعاتی امثال شما که زحمت می کشند و این چنین مقالاتی را در اختیار ما دوستان قرار میدهد جای شکر دارد .
امیدوارم که برای اشنانیی بیشتر کسانی که در این زمینه ها فعالیت می کنند ، مطالب کاملتر و گسترده تری را در اختیار مخاطبان قرار بدهید ...
ببخشید اگر زیاد صحبت کردم...
موفق و پیرزو باشید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 بابک جعفرقلیان پنجشنبه 25 آبان 1391 ، ساعت 17:06
سپاس از شما
مطالب مختلفی پیرامون VFX در وبسایت پروپرشیا منتشر شده خواهشمندم آنها را نیز مطالعه بفرمایید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 لی لی جمعه 02 فروردين 1392 ، ساعت 09:19
سال نو مبارک. خیلی مفید بود. متشکرم. کلاس حرفه ای در زمینه مایا سراغ دارین؟!
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 بابک جعفرقلیان دوشنبه 05 فروردين 1392 ، ساعت 17:22
سپاس از شما. متاسفانه در وبسایت به معرفی یا تایید کلاس های آموزشی نمی پردازیم. عذرخواهی می کنم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر
کد امنیتی
بازنشانی

مقالات تصادفی

آخرین اخبار

PROPERSIA-JUST-3
PROPERSIA-DFM-SIDEBAR-HOME-2

مجموعه های آموزشی

PROPERSIA-BU-HOME

از دوستان عزیزی که تمایل به خرید پکیج های آموزشی دارند خواهشمندیم قبل از اقدام به خرید حتما بخش مجموعه های آموزشی را نیز بررسی نمایند. این صفحه از زیرمنوی فروشگاه قابل دسترسی می باشد.

PROPERSIA-2nd--concept-FEST-SIDE

همراه با پروپرشیا

Propersia

تغییر در راه است. وب سایت پروپرشیا با ساختاری متفاوت به روز رسانی خواهد شد.

آرش کیفی
مدیر وب سایت پروپرشیا
Propersia

تدوین چارت آموزشی دوره های آموزشی پروپرشیا به پایان رسید.

دکتر جعفرقلیان
مشاور برنامه ریزی آموزشی
Propersia

فاز سوم پروپرشیا فاز نفس گیری بود و با تغییرات ساختاری همراه بود.

آرش کیفی
مدیر وب سایت پروپرشیا
Propersia

اولین نشست تخصصی برنامه Talk2 PRO با نیما قپانوری برگزار شده و به زودی منتشر خواهد شد.

الهه سادات گتمیریان
مدیر روابط عمومی پروپرشیا
telephone_green سفارش تلفنی : 88451899 - 021

آمار بازدید ( از تاریخ 16 شهریور 1390 )

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday260
mod_vvisit_counterYesterday2175
mod_vvisit_counterThis week8969
mod_vvisit_counterLast week14557
mod_vvisit_counterThis month33377
mod_vvisit_counterLast month71337
mod_vvisit_counterAll days2128999

با ما در ارتباط باشید

آرش کیفی
مدیر سایت
keifi@propersia.com
PROPERSIA-Arash_keifi_Home

بابک جعفرقلیان
مدیر فنی
babak@propersia.com

PROPERSIA-BABAK_JAFARGHOLIAN-Home

الهه سادات گتمیریان
مدیر روابط عمومی
getmirian@propersia.com

PROPERSIA-GETMIRIAN-home